Ich konstrukcja składa się z reguły z dwóch stalowych belek policzkowych z osadzonymi pomiędzy nimi stopniami, albo też z jednej bądź dwóch belek wspornikowych, podpierających stopnie od dołu. Stalowe stopnice najczęściej wykonuje się z ryflowanej blachy nierdzewnej.
Wariantem schodów klasyfikowanych jako stalowe, są konstrukcje ze stali z zamocowanymi stopnicami z innych materiałów, np. drewna lub szkła. Trepy drewniane z reguły wykonane są z drewna klejonego warstwowo. Warstwową budowę mają także stopnice szklane, klejone z kilku warstw grubego bezpiecznego szkła o zwiększonej wytrzymałości.
Zaletami schodów stalowych są: ich niekonwencjonalny wygląd, wizualna lekkość, a także stosunkowo niewielka waga (można je wykonać tam, gdzie elementy oparcia mają zbyt małą nośność do budowy schodów żelbetowych). Mankamentem stali jest z kolei najsłabsze zabezpieczenie przeciwpożarowe. W kontakcie z ogniem elementy stalowe bardzo szybko nagrzewają się do niebezpiecznie wysokich temperatur, co uniemożliwia ewakuację. Tracą także nośność przez to, że bardzo silnie się odkształcają.
(Fotografia tytułowa: Grot)
Najczęściej komentowane