Farby strukturalne nadają ścianie fakturę, zastępującą tynki dekoracyjne. W odróżnieniu od tynków aplikacja takich farb jest dużo łatwiejsza i mniej pracochłonna. Istotną zaletą farb strukturalnych jest brak konieczności przygotowania gładkiego podłoża. Mogą więc posłużyć do zamaskowania nierównych tynków.
Fakturę powierzchni uzyskuje się dzięki temu, że są one produkowane w postaci gęstej masy, w której składzie znajdują się wypełniacze o różnym uziarnieniu. Farby nadające malowanej powierzchni strukturę mogą być również dostępne jako proszki lub pasty, które dodaje się do zwykłej farby akrylowej. Różne sposoby nakładania farb strukturalnych sprawiają, że przy ich zastosowaniu możliwe jest uzyskanie bardzo wielu zróżnicowanych efektów dekoracyjnych.
Ograniczeniem jest jedynie fantazja wykonawcy. Prostym sposobem jest nakładanie farb strukturalnych przy pomocy specjalnych wałków gumowych, gąbkowych lub irchowych.
Natomiast do wykończenia powierzchni stosujemy pędzle, szpachelki, grzebienie bądź korzystamy z szablonu. Efekty powstające przy wykorzystaniu różnych narzędzi można także ze sobą łączyć, tworząc oryginalne faktury.
(Fotografia tytułowa: Śnieżka)
Najczęściej komentowane