Warto też, by zachęcały do wejścia, nie zasłaniając znacznej części wnętrza, do którego prowadzą, dlatego najlepiej jeśli skrzydło otwiera się „na ścianę". Najpopularniejsze są drzwi jednoskrzydłowe rozwierane, w których dłuższy bok skrzydła mocowany jest do ościeżnicy parą zawiasów.
Są bardzo funkcjonalne, zwłaszcza w standardowym wymiarze (90 x 200 cm). Otwarcie szerszego skrzydła - np. szerokości 1 m - będzie wymagało dużo miejsca i użycia proporcjonalnie większej siły. W szeroki otwór lepiej wstawić drzwi dwuskrzydłowe ; należy tylko pamiętać, że miejsce na rozwarcie skrzydeł potrzebne będzie z obu stron ościeżnicy.
Drzwi przesuwane wymagają go z kolei sporo na ścianie, na którą nasuwa się skrzydło po otwarciu. Sprawia to, że duży jej fragment musi pozostać pusty i niewykorzystany. Planując odpowiednio wcześnie, można zaprojektować w ścianie „kieszeń", w której ukryje się prowadnice i otwarte skrzydło.
Ciekawym rozwiązaniem są drzwi składane , których skrzydło „łamane" jest na pół w pionie. Takie rozwiązanie wymaga niewiele miejsca, ale jego funkcjonalność jest ograniczona, gdyż z łożone skrzydło zwęża przejście, zmniejszając światło ościeżnicy. Doskonale sprawdza się natomiast w spiżarni z ruchomymi półkami.
Wariant dwuskrzydłowy (w którym łamane jest każde ze skrzydeł) będzie doskonałą oprawą szerokiego wejścia do salonu czy jadalni. Drzwi harmonijkowe to mniej okazała odmiana drzwi składanych. Zbudowane są z wąskich paneli (szer. 5-10 cm), połączonych podłużnymi przegubami z tworzywa sztucznego. Dawniej montowano je głównie w garderobach, jednak dzięki technologii podwieszania systemu prowadnicowego i eleganckim materiałom, drzwi takie nadają się obecnie również do pomieszczeń o charakterze reprezentacyjnym.
Drzwi jednoskrzydłowe dzielą się na prawe i lewe. Jak je odróżnić? Należy stanąć przed nimi od strony, po której widoczne są zawiasy. Drzwi prawe to te z zawiasami po prawej stronie, i odwrotnie. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych wariant zależy od tego, które skrzydło otwiera się jako pierwsze. Jeśli to zamocowane zawiasami po prawej stronie, wówczas drzwi określa się jako prawe.
(Fotogtrafia tytułowa: Interdoor)
Najczęściej komentowane