W domach szkieletowych oraz z bali wykonuje się je ze względów technologicznych, w domach murowanych decydują przeważnie względy estetyczne . Surowcem do ich budowy schodów drewnianych jest twarde drewno: dębina, jesion, brzoza, wiśnia czy czereśnia oraz drewno niektórych gatunków egzotycznych.
Materiał, z którego wykonane będą elementy drewniane, musi być wyselekcjonowany przez fachowca, dobrze wysuszony, zabezpieczony przeciw korozji biologicznej i zaimpregnowany preparatem ochronnym zwiększającym odporność ogniową. Ostatnia czynność jest szczególnie ważna. Dzięki niej schody mogą być bezpieczną drogą ewakuacji w pierwszej fazie pożaru.
Kilka najpowszechniej stosowanych konstrukcji schodów drewnianych opiera się na budowie policzkowej. Najdroższe, ale przy tym bardzo efektowne są schody policzkowe o budowie krętej , w których deski policzkowe z klejonego i giętego drewna biegną po linii „gwintu śruby".
W schodach drewnianych ażurowych stopnie osadza się w poziomych bruzdach, które wyryte są w belkach policzkowych (schody takie nazywa się też drabiniastymi i najczęściej wykorzystuje się je do celów gospodarczych).
W konstrukcjach policzkowych pełnych stopnie uzupełnione są podstopnicami. Schody takie składa się na dwa sposoby: wsuwając w szczeliny (wyfrezowane w wewnętrznej powierzchni belki policzkowej) podstopnicę od góry, a stopień ponad nią od przodu, lub wsuwając podstopnicę od dołu, a stopień pod nią od tyłu biegu schodowego . W takich konstrukcjach grubość belki policzkowej powinna wynosić 5 cm, a jej wysokość - ok. 30 cm.
Stopnie powinny mieć natomiast grubość 4-6 cm.Tak solidne nie muszą być natomiast podstopnice - wystarczy jeśli mają 2-3 cm. Tradycyjny wygląd najłatwiej jest nadać schodom drewnianym o konstrukcji siodłowej. Górną krawędź belki policzkowej profiluje się w nich schodkowo , stopnice mocuje się do poziomych krawędzi profilu, a podstopnice - do krawędzi pionowych.
Z uwagi na wyprofilowanie, grubość belki policzkowej musi być w tej konstrukcji większa, niż we wcześniej wymienionych (6-8 cm). Istotne są również wysokości. Po wycięciu „schodków" belka policzkowa w najwęższym miejscu wcięcia powinna mieć nie mniej niż 15 cm.
(Fotografia tytułowa: Trąbczyński)
Najczęściej komentowane