Przy szacowaniu kosztów staraliśmy się uwzględnić stosunkowo podstawowy standard wykończenia - jednakże bez zbytniej oszczędności na elementach istotnych. Wykończenie to etap budowy domu jest najtrudniejszy z punktu widzenia kalkulacji kosztów, niemal każdy element wykończenia może się różnić o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent.
Dla domu o powierzchni uzytkowej 160 m2 koszt robót wykończeniowych nie powinny przekroczyć sumy 90 000 zł, przy czym główne pozycje tych kosztów to roboty podłogowe oraz tynki i ścianki działowe. Dla inwestora istotny więc będzie taki dobór rozwiązań materiałowych, aby uzyskać możliwie duże oszczędności przy wykonywaniu tych prac.
Istotne ograniczenie kosztów umożliwia przede wszystkim dobór tańszych pokryć podłogowych, bo rozpiętość cenowa materiałów wykończeniowych w tej grupie jest ogromna. Droższe materiały posadzkowe z reguły powodują również znaczący wzrost kosztów robocizny, tak więc za metr kwadratowy podłogi możemy zapłacić nawet pięć razy drożej niż za tanią posadzkę.
Przy robotach tynkarskich różnice cenowe danych technologii ich nakładania nie są tak duże, a koszty tynków w znacznym stopniu zależeć będą od pożądanej jakości ich powierzchni i równości wymurowanych ścian. Przy ich wyborze trzeba również uwzględnić czas niezbędny do ich wysychania, co w przypadku tynków tradycyjnych może trwać kilka tygodni, a przy okładzinach gipsowych ścianę można malować już po 2-3 dniach.
Ścianki działowe, pełniące funkcję przegród wewnętrznych, muszą spełniać określone wymagania i nie zawsze można je będzie postawić w tańszej lub wygodniejszej do wykonania formie. Korzystne cenowo ścianki szkieletowe z pokryciem płytami g-k nie powinny być budowane w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz gdy przewidujemy zawieszenie na nich ciężkich przedmiotów.
Oczywiście można je dodatkowo wzmocnić, np. przez ułożenie dodatkowej warstwy pokrycia, ale wtedy koszty przestaną być konkurencyjne do innych rozwiązań. Natomiast nie warto bez uzasadnionej potrzeby murować ścianek działowych ze zwykłej cegły - tańsze i łatwiejsze do wykończenia będzie postawienie ich z bloczków, np. silikatowych lub betonu komórkowego. Przy określaniu kosztów okładzin ściennych wyliczenia komplikuje różny sposób przygotowania podłoża. Pod płytki ceramiczne konieczne jest nałożenie podkładu tynkarskiego i dokładne jego wyrównanie, natomiast przy okładzinach boazeryjnych można je mocować na surowej ścianie.
Oczywiście różne są właściwości użytkowe tych materiałów, ale położenie, np. tanich paneli boazeryjnych nie będzie droższe niż otynkowanie i pomalowanie ściany, zwłaszcza gdy jest ona bardzo nierówna. Koszty zakupu drzwi to głównie sprawa indywidualnych upodobań i standardu wykończenia, na który się zdecydowaliśmy. Jednak założenie nawet dość drogich drzwi, nie wpłynie znacząco na ogólne koszty wykończenia wnętrza.