W pozostałych przypadkach (zwłaszcza w pobliżu lekkich ażurowych ogrodzeń sąsiadów), ciężki nieprzenikniony mur będzie elementem przytłaczającym. Warto więc urozmaicić go ażurowymi przęsłami, wypełnionymi elementami z drewna lub kutego metalu.
Trzeba również sprawdzić, czy gminny lub powiatowy wydział architektury nie nakłada w tym względzie ograniczeń na inwestorów. Zdarza się, że lokalne przepisy ustalają, że lite murowane ogrodzenie nie może być wyższe niż 60 cm. Mur można wznieść z wielu nienasiąkliwych materiałów: z betonu, bloczków betonowych, cegły klinkierowej lub silikatowej, kamienia ciosanego, łamanego lub łupanego, a także z kamieni polnych. Niezależnie od wybranego materiału, budowa będzie kosztowna i czasochłonna.
Przy wznoszeniu ogrodzenia murowanego obowiązują podobne zasady, jak w przypadku ścian fundamentowych. Ławy (z betonu klasy co najmniej B15) należy zatem posadowić poniżej poziomu przemarzania gruntu i ułożyć na nich izolację przeciwwodną, zapobiegającą podciąganiu wilgoci z podłoża. Szczególne znaczenie ma to w przypadku murów z nasiąkliwych skał osadowych (wapienia, piaskowca).
Równie ważnym elementem jest zwieńczenie murowanego ogrodzenia. Aby nie zniszczyła go wilgoć, trzeba wyprofilować je ukośnie na szczycie, zaimpregnować, a następnie przykryć daszkiem z dachówek lub kształtek klinkierowych.
Ogrodzenia ceglane, które są najpopularniejsze, muruje się z użyciem zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej. Grubość takiego muru to zwykle ok. 25 cm. Tyle wynosi bowiem długość typowej cegły. Jeżeli zdecydujemy się na mur cieńszy (cegły układane wzdłuż linii ogrodzenia), wówczas powinien on zostać wzmocniony słupami na stopach fundamentowych.
Należy je ustawiać w odstępach ok. 2,5 metrowych. Dzięki słupom, które wprowadzą pionowe podziały, ogrodzenie staje się nie tylko stabilniejsze, ale także bardziej efektowne wizualnie. Podczas wznoszenia muru kamiennego obowiązują ogólnie przyjęte zasady murowania. Wyselekcjonowane kamienie należy układać na zaprawie cementowej zachowując przesunięcie spoin.
Alternatywą dla czasochłonnego murowania jest prefabrykowane ogrodzenie betonowe dostępne w postaci gotowych przęseł (do osadzenia w słupach pośrednich) lub kompletów przęseł i słupów. Takie rozwiązanie jest trwałe i niedrogie. Przęsła oferowane są w kilku wymiarach: mogą mieć 1 lub 2 m szerokości, a wysokość od 0,5 do 2,5 m. Zaletą prefabrykatów jest oczywiście szybkość oraz prostota montażu. Ustawienie ogrodzenia nie wymaga bowiem wykonywania fundamentu liniowego. Jeżeli chodzi o kolorystykę to elementy betonowe można malować farbami do betonu lub emulsyjnymi na dowolne kolory.
(Fotografia tytułowa: FPUH Joniec)