• Panele laminowane. Mają taki sam układ warstw jak drewniane. Warstwa nośna, czyli rdzeń, jest wykonana z płyty drewnopochodnej - wiórowej, MDF lub HDF. Na niej ułożony jest laminat lub kilka warstw wzmocnionego papieru, a następnie twardy laminat dekoracyjny
Panele laminowane mają najczęściej grubość 6-8 mm, długość 120-130 cm i szerokość 19-20 cm. Wyglądem imitują różne gatunki drewna lub kamień. W sprzedaży znajdują się również panele o niespotykanych wśród naturalnych materiałów kolorach - niebieskim, zielonym, szarym, czerwonym.
Podłoga wyłożona panelami laminowanymi jest bardzo odporna na ścieranie, promienie UV, chemikalia, plamy oraz wgniecenia. Jej mankamentem jest natomiast to, że w razie uszkodzenia nie można jej już naprawić (trzeba wymienić cały panel). Na opakowaniu paneli najczęściej drukowane są piktogramy, które informują o odporności na ścieranie (test Tabera). Do użytku domowego wystarczają przeważnie panele odporne na 6-11 tysięcy obrotów. Wyroby o wyższych parametrach przeznaczone są do obiektów użytku publicznego. Na opakowaniach można też spotkać symbole klasy paneli zgodne z normą europejską Panele laminowane nie nadają się do łazienek. Można je natomiast układać na ogrzewaniu podłogowym.
• Panele i płytki korkowe. Elementy te mają także budowę warstwową. Rdzeń tworzy płyta HDF, pod którą znajduje się kilkumilimetrowa warstwa mielonego, sprasowanego korka. Od góry panele są wykończone dekoracyjnym fornirem korkowym (pokrytym lakierem lub przezroczystą folią PVC) bądź cienką okleiną drewnianą. Elementy mają grubość 9-12 mm, szerokość 18-30 cm i długość 90 cm. Te które pokryte są drewnem mają ścieralność określaną na 15 000 obrotów, a pokryte korkiem - 30 000.
Panele mają wyprofilowane pióra i wpusty typu zatrzaskowego. Można je zatem układać bez klejenia (kleju nie używa się ani na stykach, ani też aby przytwierdzić elementy do podłoża). Korek nadaje posadzkom znakomite właściwości tłumiące i izolujące, dlatego też nie zachodzi potrzeba układania pod nimi pianki wytłumiającej.
Posadzki korkowe sprawdzają się nawet w wilgotnych pomieszczeniach - wilgotność powietrza może dochodzić do 65%. Nie nadają się jednak nad ogrzewanie podłogowe. Z korka oprócz paneli produkuje się również płytki podłogowe o budowie warstwowej. W przeciwieństwie do paneli wymagają one przyklejania do podłoża.
(Fotografia tytułowa: Dom Korkowy)
Najczęściej komentowane