Szczelne ogrodzenia zapewne zastosują zwolennicy kameralności, natomiast ażurowe lub z miejscowymi prześwitami ci, którzy mieszkają w ładnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Bez względu na to, czym będą kierować się właściciele podczas ogradzania posesji, powinni pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, a w skład ogrodzenia, oprócz przęseł, wchodzi również wygodna brama i furtka.
ZGODNIE Z PRAWEM
Nie wszędzie mamy jednak prawo w dowolny sposób budować ogrodzenie na własnej posesji. Na mapie naszego kraju są miejsca, gdzie obowiązują zakazy lub nakazy dotyczące tej kwestii. Zazwyczaj wynikają one z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej i regulują stosowanie konkretnych materiałów oraz kształt i wysokość ogrodzenia. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, przed rozpoczęciem jego budowy należy obejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie znajdziemy w nim odgórnych obostrzeń, możemy swobodnie zaprojektować ogrodzenie.
W przypadku, kiedy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m albo ma ono stanąć od strony miejsc publicznych, takich jak ulica, droga, plac, tory kolejowe itp., zamiar budowy należy zgłosić w starostwie. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Stawianie ogrodzenia możemy rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia, władze nie wniosą sprzeciwu. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić najpóźniej dwa lata od terminu określonego w zgłoszeniu.
Przepisy stanowią również o tym, że ogrodzenie:
- nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy;
- nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Zabrania się więc umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m. Bramy i furtki mogą otwierać się jedynie do wewnątrz posesji, a ich progi powinny umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich;
- powyżej 60 cm od poziomu gruntu powinno być ażurowe, a łączna powierzchnia prześwitów ma wynosić minimum 25% części ogrodzenia między słupkami.
Zdjęcie otwierające: Metpol
Ogrodzenie zgodnie z prawem

2012-11-28
Najczęściej komentowane