Deskowanie.
Schody płytowe wylewa się w deskowaniu spoczywającym na podpartej pochylni zbitej z desek. Pochylnia kształtuje spód schodów i do czasu związania betonu podtrzymuje całą konstrukcję. Zarys pochylni musi zapewniać równomierną grubość żelbetowej płyty na całej długości.
Przy biegu prostym nie ma większego problemu z ukształtowaniem deskowania dolnego. Jego budowa jest skomplikowana przy schodach krzywoliniowych - deskowanie wykonuje się z wąskich listewek lub wodoodpornej sklejki. Zależnie od umiejscowienia schodów boczne ich krawędzie zamyka się deskowaniem policzkowym z obu lub tylko z jednej strony (gdy przylegają do ściany). Deski kształtujące stopnie przybija się do desek policzkowych lub do ściany i od wierzchu usztywnia listwami.
Zbrojenie.
W deskowaniu układa się zbrojenie wzdłużne, które musi być zakotwione u góry - w podciągu stropowym, oraz na dole - w stopie fundamentowej osadzonej w podkładzie podłogowym. Podczas układania zbrojenia w deskowaniu należy pamiętać o zachowaniu ok. 2 cm odstępu prętów od szalunku, co można uzyskać poprzez podłożenie podkładek, np. z kawałków betonu.
Betonowanie.
Należy je przeprowadzić w jednym cyklu, zaczynając od najniższego stopnia. Beton nie może być zbyt rzadki, aby nie wypłynął z deskowania pod naciskiem wyżej położonych warstw. Przez kilka dni po betonowaniu należy utrzymywać go w stanie wilgotnym.
Najczęściej komentowane