Na zaprawę - jest to tradycyjna metoda montażu pustaków z użyciem zaprawy cementowej z dodatkiem plastyfikatora oraz krzyżyków dystansowych. Ze względu na konieczność stabilnego osadzenia końców zbrojenia w murze, po wymurowaniu pustaków trzeba będzie utworzyć dookoła betonową ramkę. Z tego względu otwór w ścianie powinien być o ok. 6 cm szerszy niż szerokość oszklenia. Ścianka szklana wymaga ułożenia zbrojenia w spoinach poziomych i pionowych z drutu o przekroju 5-6 mm.
Można też użyć gotowego zbrojenia w formie kratki dostosowanego do montażu pustaków. Zbrojenia pionowe układa się naprzemiennie od wewnętrznej i zewnętrznej strony, a w utrzymaniu równych spoin pomagają wstawiane w narożnikach krzyżaki. Po wymurowaniu ścianki na pełną wysokość usuwa się krzyżaki, a spoiny wypełnia barwną zaprawą do fug.
Profile PVC - użycie profili z PVC eliminuje konieczność fugowania spoin między pustakami, a obramowanie tworzone jest przez profile krawędziowe. Na kolejnych warstwach pustaków najpierw układa się profil poziomy oraz zbrojenie, a następnie krótkie profile pionowe.
Spoiwem jest zaprawa cementowa nałożona równo z wierzchem profilu. Profile krawędziowe mocuje się do boków otworu podkładkami dystansowymi, a powstałą szczelinę wypełnia się pianką montażową.
Na klipsy - ta technologia pozwala na ułożenie ścianki bez użycia zaprawy. Połączenie między pustakami zapewniają specjalne, plastikowe klipsy oraz obramowanie połączone z elementami zbrojenia. Po ułożeniu pustaków „na sucho" spoiny wypełnia się masą silikonową, która pełni rolę spoiwa i uszczelnienia. Obramowanie z ocieplanych profili aluminiowych jest jednak drogie i wymaga wykonania otworów odwadniających.
(Fotografia tytułowa: Stefania)
Najczęściej komentowane