Dlatego np. popularnego w ostatnich latach, porowatego trawertynu nigdy nie używa się w surowej postaci. Zabieg impregnacji w niektórych przypadkach trzeba powtarzać co 3-5 lat. Zależy to od cech kamienia i tego, jaką powierzchnię nim pokryto - w przypadku podłóg, chodząc po nich, mechanicznie ścieramy zabezpieczoną warstwę.
Do codziennej pielęgnacji kamienia wystarczy zaś ciepła woda i łagodne detergenty. Bezpieczniej jest unikać past do czyszczenia. Jeśli już musimy je zastosować, to wpierw sprawdźmy na jakimś nie rzucającym się w oczy fragmencie powierzchni, czy nie powoduje ona przebarwień okładziny.
Co zrobić, jeśli już dojdzie do zaplamienia, zarysowania czy ukruszenia powierzchni?
Płytkie rysy lub przebarwienia należy najpierw spróbować usunąć pastą lekko ścierną, ewentualnie polerką (to już zadanie dla specjalisty). Większe ubytki można zaś wypełnić przezroczystą żywicą syntetyczną. Klejem na bazie żywic przykleja się też ukruszone fragmenty.
Z kolei gładkie, polerowane posadzki po kilku latach użytkowania matowieją z powodu drobnych rys, spowodowanych np. przez ziarna piasku, przenoszone na butach. Przywrócenie im blasku wymaga użycia profesjonalnych maszyn polerskich.
fot. STEGU
Najczęściej komentowane