Kurz, krople kawy, rysunki wykonane kredkami, plamy tłuszczu, ketchupu czy herbaty, odciski brudnych dłoni, smugi po dymie - tego typu zabrudzenia bardzo łatwo pojawiają się na ścianach. Sposób ich usuwania uzależniony jest od rozmiarów oraz rodzaju plamy, a także od tego, jaką farbą pokryliśmy powierzchnię. W niektórych przypadkach może się okazać, że jedynym wyjściem jest zamalowanie nieestetycznego miejsca.
Dbaj o ścianę, zanim pojawi się plama
Jeżeli chcemy, by nasze ściany długo cieszyły oczy powierzchnią nieskażoną brudem, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki już podczas ich malowania. Ślady po niechcianych pigmentach należy zagruntować, wszelkie ubytki uzupełnić, a także pozbyć się zacieków oraz śladów na przykład po sadzy. Jeżeli zabrudzenia są uporczywe, można użyć specjalnych preparatów, które pokrywają i skutecznie odizolowują zacieki bądź smugi (np. Śnieżka Zacieki-plamy). Niedokładne przygotowanie powierzchni pod malowanie spowoduje, że na świeżo pomalowanej ścianie widoczne staną się pewne niedoskonałości.
Ważny jest również odpowiedni wybór farby. To od jej rodzaju zależy, czy w przyszłości zmyć plamy będzie nam łatwo, czy też nie - na ścianie pokrytej zwykłą, tanią farbą nawet po delikatnym myciu mogą pozostać ślady. Lepiej sprawdzają się farby zmywalne albo charakteryzujące się większą odpornością na ścieranie. Najlepsze pod tym względem są farby ceramiczne, takie jak Magnat Ceramic. Zawarte w niej komponenty ceramiczne oraz wysokiej jakości pigmenty sprawiają, że farba ta jest odporna na ścieranie na mokro, a przy tym nie absorbuje "trudnych" zabrudzeń, ułatwiając ich usunięcie.
Płyn i ściereczka
Kiedy zabrudzenie już się pojawi, kluczowe jest jego szybkie usunięcie - dotyczy to zwłaszcza plam trudnych do usunięcia, np. z oleju, kawy albo ketchupu. Zwłoka może sprawić, że taka substancja wniknie w powierzchnię i jej zmycie okaże się niemożliwe.
Najpopularniejszą metodą usuwania śladów ze ścian jest ich umycie za pomocą gąbki i ciepłej wody albo delikatnego detergentu - można użyć także płynu do mycia naczyń. Powierzchni nie należy trzeć zbyt mocno; nie powinno się też używać szorstkiej strony gąbki. Ścianę najlepiej myć z góry na dół. Jeżeli używamy płynu albo innych substancji, po ich zastosowaniu warto przemyć wyczyszczone miejsce czystą, ciepłą wodą. Nadmiar wilgoci można usunąć za pomocą papierowego ręcznika. Na ścianach pomalowanych dobrej jakości farbą tego typu zabiegi nie powinny pozostawić żadnych śladów.
W przypadku, gdy ściana była malowana dawno temu, po wyschnięciu umytego miejsca może się okazać, że konieczne jest umycie całej powierzchni - usunięcie osadzonego przez lata kurzu może sprawić, że oczyszczony fragment będzie jaśniejszy.
Domowe sposoby?
Istnieje sporo domowych sposobów czyszczenia ścian. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze zdają one egzamin dlatego najlepiej sprawdzić w karcie technicznej producenta farby jaki sposób czyszczenia powłoki malarskiej zaleca się.
Nie każdą plamę da się usunąć
Niestety, czasem wszystkie zastosowane środki zawodzą. W takich chwilach pozostaje jedynie bardziej drastyczne działanie: Zabrudzoną powierzchnię należy usunąć, zeskrobując farbę i wierzchnią warstwę tynku. Następnie ścianę trzeba ponownie otynkować i zamalować.
Na szczęście większość zanieczyszczeń jest możliwa do usunięcia. Zwykle jednak tylko pod warunkiem, że do czyszczenia zabierzemy się szybko i zrobimy to odpowiednio.
Najczęściej komentowane